Notert

For lite nynorsk i PST

NOTERT:

FOTO: VEGARD GRØTT, NTB SCANPIX ScanpixFOTO: VEGARD GRØTT, NTB SCANPIX Scanpix

Politiets sikkerhetstjeneste (PST) gikk fra 28,6 prosent nynorsk i 2017 til 1,6 prosent i 2018. Dermed var ikke PST i nærheten av å oppfylle mållovens krav om språknøytralitet og minst 25 prosent av hver av målformene, melder NRK. – Jeg synes det er synd, for de var så gode til å oppfylle målloven i 2017 at vi nå trodde det var etablert et godt system for målveksling i PST, sier direktør Åse Wetås i Språkrådet. Seniorrådgiver Annett Aamodt i PST sier at situasjonen er beklagelig.©NTB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Sosiale medier

Meta står overfor sin største rettssak noensinne. Medieviter ser et para­digme­skifte i måten teksel­ska­pene stilles til veggs på.

Akademia

På tre uker gikk Jason Arday fra akade­mi­ker­stjerne til skanda­lisert eks-professor. Norske forskere advarer om umennes­kelig mediepress.

Kulturtirsdag

To norske kunstnere har nylig laget hver sin versjon av radio­pro­grammet «Sommer i P2». Duoen under­bygger myter og engasjerer om hverandre.