Gryr i norden

Om å bytte olje

Tillitsvalgte og medlemmer i fagforeninger må lære å «skru sjøl».

SLIK ER DET: Å mekke et bedre samfunn. SLIK ER DET: Å mekke et bedre samfunn.

Vi har latt det bli en sannhet at det er så vanskelig å engasjere til organisasjonsarbeid. Det er ingen som vil, og det er så vanskelig. Det er tull. Folk engasjerer seg – og organiserer seg når de mener det er nødvendig. Bompengeopprøret på vestlandet er et nylig eksempel på grasrotorganisering som har satt en støkk i partier langt inn på venstresiden. Men folk engasjerer seg ikke i dårlig organiserte organisasjoner. Er det en vennegjeng som bruker styremøtet på å oppdatere hverandre på siste nytt i privatlivet i stedet for viktige saker for fellesskapet, gidder ikke et nytt medlem eller tillitsvalgt å komme igjen. Blir nye møtt med god opplæring, inkludering og fornuftige arbeidsoppgaver gir organisasjonsarbeidet mening.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Gryr i norden

By mot land

Valgnatten i Sverige ble både dramatisk og tradisjonell. Med andre ord: Det ble det samme kaoset som i 2022. Akkurat i tide til middagen så det ut til at de rødgrønne hadde vunnet. Seiersjubelen steg på valgvakene til Miljöpartiet og Vänsterpartiet. Sverigedemokraternas fest bråstoppet. Dansegulvet ble tømt.

Stats­støt­tet streike­bry­teri

Siden april har 14 lærere ved Bergen Kristne Grunnskole har vært i streik. Nå har skoleledelsen ansatt flere nye lærere, slik at alle undervisningstimene de streikende hadde, går som normalt. Er ikke dette streikebryteri, er ingenting streikebryteri. For når alle undervisningstimer går som normalt, har streiken i praksis ingen konsekvenser for driften ved skolen. At det er tungt å stå streikevakt utenfor skolen da, kan man lett forestille seg. Men derfor er dette også en prinsipielt viktig kamp å ta. Til NRK sa styreleder Olav Sollid ved Bergen Kristne Grunnskole at de ikke driver streikebryteri, fordi «ingen av dei som streikar er erstatta», men at de har fått «klar beskjed frå foreldra om at elevane skal ha undervisning».

Ved kongens bord

Jeg møtte kong Harald første gang 23. juli 2011 på Sundvollen. Vi som overlevde terrorangrepet på Utøya, kjente det var sant da kongen sa han «følte med hver enkelt av oss». Senere var jeg så heldig å få møte kongen daglig som lakei i pensko og livré. De mange som har fått stå ved kongens bord, ikke få av dem fagutdannede servitører, vet hva det vil si å leve som en konge. Sannheten er at det både er høytidelig og ganske så alminnelig. Kong Harald var et ujålete menneske med humor og folkelighet.