Notert

Riverton til Lindell

NOTERT:

FOTO: OLAV HEGGØ FOTO: OLAV HEGGØ

Unni Lindeller tildelt Rivertonprisen 2019 for boka «Dronen». Det er andre gang Lindell får prisen, som deles ut til fjorårets beste kriminalroman. «Jeg er virkelig beæret … I tillegg er jeg stolt over å ha klart å henge med i dette sjiktet i 23 år», sier hun til NRK. «Det skal en mester til, både språklig og når det gjelder intrigens oppbygning, for å holde leseren i ånde når man vet så mye. Årets prisvinnerroman gjør dette elegant, uten å nøle», sa Rivertonklubbens juryleder, litteraturprofessor Hans H. Skei.Guri Kulås

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Svenska Akademien

Etter metoo-skandalen i 2017 har Svenska Akademien fornyet seg, men er det til det bedre? – Borte er mystikken og autori­teten, sier Victor Malm.

Kunstig intelligens

Pangram har avslørt prisvin­nende forfattere og kjente journa­lister. Men er KI-detektoren presis nok?

Helse

Fra 2023 til 2025 steg antall pasienter med ADHD-diagnose innlagt på psy­kiatrisk avdeling med 60 prosent ved Drammen sykehus.