Notert

Hedret med pris

NOTERT:

FOTO: ODIN JÆGER Odin JaegerFOTO: ODIN JÆGER Odin Jaeger

Den norsksomaliske forfatteren Sumaya Jirde Ali ble i går tildelt Forfatterforeningens ytringsfrihetspris 2018. Hun har blant annet gitt ut bøkene «Kvinner som hater menn» og «Melanin hvitere enn blekemiddel». I juryens begrunnelse heter det at de gir prisen til en forfatter som «har tatt opp kampen mot vandalenes overtakelse av den offentlige arena» og som «tenker og skriver svært nyansert og går inn i saker med en åpen og imøtekommende holdning».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Haugerud stryke­or­kester har mistet store deler av støtta. Oslos billigste orkester kan bli lagt ned.

Ideer

Gabriel Rockhills refs av Adorno og Hork­heimer bidrar bare til å misten­ke­lig­gjøre kapitalisme­kritikken, mener Arild Linneberg.

Kulturtirsdag

Dersom Finn Graff hadde vokst opp i en digital tid, ville han ha vært en verdens­stjerne. I vår feirer insti­tu­sjo­nene tegnerens vovede satire.