Notert

Hedret med pris

NOTERT:

FOTO: ODIN JÆGER Odin JaegerFOTO: ODIN JÆGER Odin Jaeger

Den norsksomaliske forfatteren Sumaya Jirde Ali ble i går tildelt Forfatterforeningens ytringsfrihetspris 2018. Hun har blant annet gitt ut bøkene «Kvinner som hater menn» og «Melanin hvitere enn blekemiddel». I juryens begrunnelse heter det at de gir prisen til en forfatter som «har tatt opp kampen mot vandalenes overtakelse av den offentlige arena» og som «tenker og skriver svært nyansert og går inn i saker med en åpen og imøtekommende holdning».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Tids­skrif­tet Nummer 13 vil løfte fram stemmer fra ukrainsk litteratur i Norge. Skillet mellom vitne og forfatter blir opphevet, sier redaktør Yulia Pidlisna.

Bøker

Helene Voldner i Norsk bibliotek­forening vil ha KI-merking av bøker for å hjelpe biblio­te­ka­rene til å gjøre jobben sin.

Sport

Lar nordmenn seg lokke av fot­ball­dogs og Haaland-brød? Dette sier ekspertene.