Intervju

Ting tar tid

Pom Poko: Albumdebuterer med et distinkt uttrykk som har bakgrunn i bassistens uttrykte ønske om å prøve å spille punk.

ALLE SAMMEN, SAMMEN: Banddemokratiet er absolutt, alle har eierskap til alt. Og låtene kommer når de spiller sammen. Christopher OlssønALLE SAMMEN, SAMMEN: Banddemokratiet er absolutt, alle har eierskap til alt. Og låtene kommer når de spiller sammen. Christopher Olssøn

Folk fikk for alvor øynene opp for Pom Poko på bransjefestivalene for to år siden, men det var først på fredag bandet slapp debutalbumet «Birthday», på kredible Bella Union. Når vi nå møter bandet er det på Dansens Hus i Oslo, nettopp der de for første gang møtte sin kommende plateselskapssjef, den smått legendariske Simon Raymonde. Dette var under Bylarm 2017, og kvartetten sto i lang kø for å gi ham en klistrelapp med navn og spilletidspunkt senere på kvelden. Raymonde kom på konserten, noe de i dag tror skyldes anbefalinger fra label-kollegaer i Broen mer enn deres desperate fraser for å overbevis ham om at nettopp Pom Poko måtte bli gitt ut på nettopp dette indieselskapet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Album

Grieg på ny igjen

Det folkemusikalske ved Edvard Grieg videreutvikles enda mer.