Anmeldelse

Friheten i en lukket dør

Poengtert: Marta Breens bok om kvinnenes biroller i kunsthistorien er en page turner.

STRATEGI: Var kvinner strategiske når de tok rollen som muser? Her «Virgils muse» (1845) av Jean-Baptiste-Camille Corot. ILLUSTRASJON: WIKIMEDIA STRATEGI: Var kvinner strategiske når de tok rollen som muser? Her «Virgils muse» (1845) av Jean-Baptiste-Camille Corot. ILLUSTRASJON: WIKIMEDIA

Marta Breen

Om muser og menn

Litteratur

Spartacus 2019, 200 sider

«Dette kunne bli mitt Mårbacka! Mitt Bjerkebæk! Her kunne jeg leve som Marguerite Duras!» Med eufori og et huskjøp på den svenske landsbygda åpner Marta Breens «Om muser og menn», som beskriver lengselen etter å trekke seg tilbake og jobbe konsentrert, uten familielivets forstyrrelser, et sted å slippe å «spille kvinne».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Blad, blad, blad

Hva rører seg i rørsla?

Intervju

Erlend O. Nødtvedt har brukt ei reinare romanform for å drama­ti­sere klasse­kam­pen i Bergen anno 1920. Ikkje eingong Lilli Bendriss har fått plass.

Nordisk råd

Når tårene brenner bak øyelokkene og hårene reiser seg på armene, da vet du at det er poesi.