Anmeldelse

Unge talenter i kreativ næring

Det er noe som skurrer i Astrup Fearnley og Talent Norges presentasjon av tolv unge, lovende kunstnere og skribenter.

LYSPUNKT: «Sol og vår i januar» kan være første gang man lykkes i å skape harmoni mellom det enorme rommet på Astrup Fearnley og de utstilte verkene. Det kan skyldes dynamikken mellom Henrik Olai Kaarsteins asymmetriske komposisjoner og Johanne Hestvolds minimalisme. Arbeidene er for gode til å reduseres til markedstilpassede generasjonsmarkører, slik de blir her. FOTO: CHRISTIAN ØEN LYSPUNKT: «Sol og vår i januar» kan være første gang man lykkes i å skape harmoni mellom det enorme rommet på Astrup Fearnley og de utstilte verkene. Det kan skyldes dynamikken mellom Henrik Olai Kaarsteins asymmetriske komposisjoner og Johanne Hestvolds minimalisme. Arbeidene er for gode til å reduseres til markedstilpassede generasjonsmarkører, slik de blir her. FOTO: CHRISTIAN ØEN

Astrup Fearnley Museet, Oslo

Gruppeutstilling med: Miriam Hansen, Johanne Hestvold, Anders Holen, Henrik Olai Kaarstein, Mercedes Mühleisen og Constance Tenvik.

Katalogtekster av: Ina Hagen, Ingrid Halland, Simen Joachim Helsvig, Maria Horvei, Nora Joung og Nicholas Norton.

Det er sjelden nødvendig å rive opp alle røtter man ser, men en sjelden gang må det gjøres, og det er så godt som alltid med tungt hjerte man tar seg av denne jobben.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Det Qatar-baserte mediet har dekket krigen i Gaza tett, men nå avslutter de samar­beidet med om lag 20 pressefolk. – Brutalt, sier Sidsel Wold.

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.