Notert

Siste sang for papen

NOTERT:

FOTO: ERIK THORBERG, NTB/SCANPIX Thorberg, ErikFOTO: ERIK THORBERG, NTB/SCANPIX Thorberg, Erik

Ole Mjelde døde onsdag, 93 år gammel, skriver Bergensavisen. Han var siste gjenlevende fra den legendariske gruppa Salhuskvintetten, som sang på dialekt i en musikalsk drakt som var svært annerledes det ungdom stort sett hørte på. Likevel solgte de plater over hele landet. – Ole var den siste av en gruppe som har betydd og fortsatt betyr så mye for oss vestlendinger, uttaler NRK-journalist Bård Ose. Gruppa fikk stor suksess med låter som «Gryta hennar mor» og «Det skal bli andre boller når papen kjem heim». ©NTB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Albanias stats­mi­nister har på si lenge vært kunstner i det inter­na­sjo­nale topp­sjik­tet. Sommerens «flamingore­vo­lu­sjon» har satt press på Edi Rama.

Scenekunst

16 kompanier søkte på scene­kunst­ord­ningen for etablerte grupper i år. Bare ett nytt kompani fikk støtte.

Kunstig intelligens

Nasjo­nal­bi­blio­teket ruller ut språk­mo­deller trent på norske aviser. Kan utgjøre en forskjell, tror KI-ekspert Morten Godwin.