Medier

Mikser PR og journalistikk

Mediekritikere advarer mot ny mastergrad i «journalistikk og kommunikasjon» ved Nord universitet:

GIR GRØNT LYS: Espen Teigen er et levende eksempel på de flytende grensene mellom PR og journalistikk. På nyåret går han fra å være Sylvi Listhaugs rådgiver til å bli journalist i Nettavisen. – Uproblematisk, mener han selv. FOTO: SIV DOLMEN Siv Dolmen/ KlassekampenGIR GRØNT LYS: Espen Teigen er et levende eksempel på de flytende grensene mellom PR og journalistikk. På nyåret går han fra å være Sylvi Listhaugs rådgiver til å bli journalist i Nettavisen. – Uproblematisk, mener han selv. FOTO: SIV DOLMEN Siv Dolmen/ Klassekampen

Det er et velkjent fenomen at en utdannelse i journalistikk like gjerne kan være veien til en jobb i kommunikasjonsbransjen. Mens en journalist i prinsippet skal tjene offentligheten, er en PR-ansvarlig eller kommunikasjonsrådgiver ansatt for å fremme budskapet til en bedrift eller en offentlig institusjon.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Jerntoll får vi. Men vi slipper nok å se norske lydbøker på Spotify.

Kunst

I går gikk Blomqvists årlige høst­auk­sjon av stabelen. Flere verk forble usolgt.

Kommentar

Svindlerne bruker kunstig intel­ligens på stadig mer kreative måter. Det stiller tøffere krav til vår digitale beredskap.