Tunisia

Holder liv i revolusjonen

Framskrittene etter den arabiske våren i Tunisia må fortsatt kjempes for:

KVINNEREVOLUSJON: På den tunisiske kvinnedagen i august i år var det store demonstrasjoner som krevde like arverettigheter for kvinner og menn. I november ble den nye arveloven vedtatt etter heftige debatter. FOTO: FETHI BELAID, AFP/NTB SCANPIX FETHI BELAIDKVINNEREVOLUSJON: På den tunisiske kvinnedagen i august i år var det store demonstrasjoner som krevde like arverettigheter for kvinner og menn. I november ble den nye arveloven vedtatt etter heftige debatter. FOTO: FETHI BELAID, AFP/NTB SCANPIX FETHI BELAID

Noen får nervesammenbrudd over bagateller i hverdagen. Andre kjemper mot lupus og nyresvikt, sjikane fra både ekstremister og kontrarevolusjonære krefter, og likevel sitter de tilbakelent på en stol i sola med lukkede øyne og nyter en espresso på en fortauskafé.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Mens Aipac bruker rekord­beløp på å støtte Israel-vennlige demo­kra­tiske kandidater fram mot mellom­valget, mener venstre­si­de­profil Daniel Denvir at den progres­sive bølgen ikke lar seg stoppe.

Spania

Ceuta-beboer kaller migra­sjons­bølgen hjerte­skjæ­rende og spør hvorfor Marokko tillater dette.

Analyse

USAs ferske Cuba-rapport: Lesningen er nesten komisk