Kringla HeimsinsJul

Kampen om julas sjel

Det norrøne blotet feiret både guder og mennesker. I den kristne jula var dette vanskeligere – og djevelen lurte i drikkehornet.

VED ODIN! Den kristne jula tok etter hvert over for det norrøne blotet, men ikke over natta. Snorre skriver om den kristne kongen Haakon den gode, som ble invitert på julegilde av hedenske bønder på Mære. Da kongen ikke ville spise hestekjøtt, tok bygdefolket det ille opp. MALERI: PETER NICOLAI ARBO (1831–1892) VED ODIN! Den kristne jula tok etter hvert over for det norrøne blotet, men ikke over natta. Snorre skriver om den kristne kongen Haakon den gode, som ble invitert på julegilde av hedenske bønder på Mære. Da kongen ikke ville spise hestekjøtt, tok bygdefolket det ille opp. MALERI: PETER NICOLAI ARBO (1831–1892)

Hver jul kommer det samme spørsmålet opp: er jula blitt for kommersialisert, glemmer vi det religiøse budskapet vi egentlig skal feire? Og vi tenker gjerne lengselsfullt tilbake til de «gode gamle dager» da jula virkelig var en kristen høytid. Men kampen om jula foregår ikke bare i dag, den har pågått helt siden vi ble kristne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Essay

Blir forfat­teren snart overflødig?

Kronikk

De groteske globale ulikhetene er ikke naturgitt, og nettopp derfor kan myndig­he­tene endre dem.

Arbeidsliv

Ridvan Ademi ble nektet sykelønn da mora lå for døden. Det trengs bedre ordninger, mener Olaug Bollestad, som selv ble sykmeldt da mannen fikk hjerne­blød­ning.