Notert

Boksalget faller fortsatt

NOTERT:

FOTO: GORM KALLESTAD, NTB SCANPIX Kallestad, GormFOTO: GORM KALLESTAD, NTB SCANPIX Kallestad, Gorm

Omsetningen av bøker har falt med 4 prosent i år, skriver Dagsavisen. Nedgangen inkluderer sakprosa, skjønnlitteratur, underholdningsbøker, billigbøker, verk og serier per 30. november, ifølge statistikk fra Den norske Forleggerforening. Skjønnlitteratur for voksne går ned med rundt 10 prosent, og nedgangen er på 20 prosent for oversatt litteratur for samme målgruppe. Den oversatte litteraturen for barn falt med 12 prosent i år, mens norsk skjønnlitteratur for barn er den eneste kategorien med vekst. ©NTB

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Påske

Mens noen drar til hytta med bilen full av årgangsvin, sitter andre igjen i en trang blokk­lei­lighet. Er påska vår mest klasse­del­te høytid?

Akademia

Harvard-uni­ver­si­tetet slår tilbake mot Trump. Flere insti­tu­sjoner vil følge etter, tror lederen i Scholars at Risk Norge.

Kommentar

To KI-modeller mener de har løsningen på Natio­nal­thea­ter-floka. Vi gjør klokt i ikke å lytte til dem.