Jemen

USA trekker krigsstøtte

Krever våpenhvile fra Saudi-Arabia

Ber om at krigen i Jemen stanses umiddelbart

VENTER PÅ FRED: USA ber partene i Jemen-krigen om å legge ned våpnene og komme til forhandlingsbordet for å prøve å få slutt på den verste humanitærkrisen i verden. Disse barna fra Hodeida-provinsen bor i et utbombet hus sammen med familien sin. FOTO: AHMAD AL-BASHA, AFP/NTB SCANPIX AHMAD AL-BASHAVENTER PÅ FRED: USA ber partene i Jemen-krigen om å legge ned våpnene og komme til forhandlingsbordet for å prøve å få slutt på den verste humanitærkrisen i verden. Disse barna fra Hodeida-provinsen bor i et utbombet hus sammen med familien sin. FOTO: AHMAD AL-BASHA, AFP/NTB SCANPIX AHMAD AL-BASHA

Helt siden den Saudi-ledede koalisjonen gikk til krig mot Jemens Houthi-milits i 2015, har USA støttet Saudi-Arabia. Tirsdag snudde det: USAs forsvarsminister Jim Mattis sa at partene i Jemen-krigen må inngå en våpenhvile, og komme seg til fredsforhandlinger i Sverige. Disse skal ledes av FNs spesialutsending til Jemen, Martin Griffiths.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Et flertall av uavhengige velgere i USA støtter enkelte venstre­sa­ker som fremmes av Abdul El-Sayed og andre progres­sive kandidater, viser en måling.

Iran

Mens Iran og Oman nærmer seg en avtale for gjenåp­ningen av Hormuz­stredet, øker presset mot et stadig mer til­side­satt USA.

Analyse

Tyskland skulle lokke ungdom inn i forsvaret. Etter et halvt år er det ikke mange nye fjes å se i Bundeswehr.