Notert

Ukritiske lokalmedier

NOTERT:

FOTO: HEIKO JUNGE, NTB SCANPIX Junge, HeikoFOTO: HEIKO JUNGE, NTB SCANPIX Junge, Heiko

Bare 5 av 100 saker skrevet av lokale og regionale medier er kritisk vinklet, viser en undersøkelse utført av Nord universitet. – Kritisk blikk på maktpersoner og maktforhold i samfunnet er selve kjernen i det journalistiske oppdraget. Så på dette området kan en si at det står skralt til i lokale og regionale medier, sier førsteamanuensis Birgit Røe Mathiesen. Undersøkelsen viser videre at hver femte artikkel som publiseres, handler om sport. Samtidig skriver lokalmediene minst om innvandring, miljø og klima.©NTB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

For 40 år siden omkom Edvard Vigebo i brannen på Hotel Caledonien. På et sykehjem i samme sørlandsby etterlot kunstneren seg et sjeldent verk.

Kultur

Etter kongens død er flere kultur­ar­ran­ge­menter avlyst, mens andre går som planlagt. – I hvilken grad skal man stoppe opp alt? spør teatersjef Solrun Toft Iversen.

Musikk

Rett før årsmøtet i Tono går Torgny Amdam ut mot sommerens debatt: – Kunnskaps­ni­vået har ikke vært særlig høyt.