Ap

Støres skattejakt

Ny bok peker på Jonas Gahr Støre som arkitekt bak Aps skattetak:

SÅ MYE: Ap-leder Jonas Gahr Støre har fått kritikk for å ha gått til valg på skatteøkning. I en ny bok framheves Støre som arkitekten bak tallet 15 milliarder. FOTO: MORTEN RØYR Morten Røyr / KlassekampenSÅ MYE: Ap-leder Jonas Gahr Støre har fått kritikk for å ha gått til valg på skatteøkning. I en ny bok framheves Støre som arkitekten bak tallet 15 milliarder. FOTO: MORTEN RØYR Morten Røyr / Klassekampen

I fjor gikk Arbeiderpartiet til valg på å øke skattene med 15 milliarder for å bøte på regjeringen Solbergs skattekutt på til sammen 21 milliarder. I ettertid er skatteløftet av flere – inkludert partiets egne medlemmer i en evalueringsrapport – trukket fram som en årsak til partiets valgnederlag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Drivstoff

Folk i Finnmark må vente på trygda før dei har råd til å reise til sjukehus, seier Pasient­fokus-leiar Irene Ojala. Ho krev at drivstoff­av­gif­tene blir kutta.

Eu

Ja-sida tror EU vil straffe Norge og Island, etter at islen­din­gene stemte nei om å gjenoppta forhand­lin­gene om medlemskap. EU-lobbyist Audun Lysbakken mener de kan ta det helt med ro.

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.