Nordisk råd

Brevet til Europa

Sverige: Plagiatskuldingar førte til diskusjon om journalistiske prinsipp.

DIKT OG DEBATT: Svenske Athena Farrokhzad har blitt skulda for å plagiere Allen Ginsberg i diktet «Brev til Europa». FOTO: KHASHAYAR NADEREHVANDI DIKT OG DEBATT: Svenske Athena Farrokhzad har blitt skulda for å plagiere Allen Ginsberg i diktet «Brev til Europa». FOTO: KHASHAYAR NADEREHVANDI

Den slovenske poesifestivalen «Days of Poetry and Wine» gir kvart år i oppdrag til ein europeisk poet å skrive eit brev til Europa. I år gjekk oppdraget til Athena Farrokhzad, og i august blei det lange, slingrande diktet «Brev til Europa» publisert i fleire europeiske aviser, også her i Bokmagasinet. Sjølv har ho kalla teksten for ein «sørgjesong over eit kontinent i forfall».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Blad, blad, blad

Hva rører seg i rørsla?

Intervju

Erlend O. Nødtvedt har brukt ei reinare romanform for å drama­ti­sere klasse­kam­pen i Bergen anno 1920. Ikkje eingong Lilli Bendriss har fått plass.

Nordisk råd

Når tårene brenner bak øyelokkene og hårene reiser seg på armene, da vet du at det er poesi.