Kronikk

En ideologisk kampanje

Rikspolitikere og fagbevegelsen har brukt Aleris-saken til å score billige politiske poenger.

TUNNELSYN: Rødt-leder Bjørnar Moxnes, SV-leder Audun Lysbakken og Ap-nestleder Hadia Tajik har vært blant dem som har kommet med hardest kritikk av Aleris. Det har de gjort på sviktende grunnlag, skriver Erik Sandøy. FOTO: MARTHE AMANDA VANNEBO Marthe Amanda VanneboTUNNELSYN: Rødt-leder Bjørnar Moxnes, SV-leder Audun Lysbakken og Ap-nestleder Hadia Tajik har vært blant dem som har kommet med hardest kritikk av Aleris. Det har de gjort på sviktende grunnlag, skriver Erik Sandøy. FOTO: MARTHE AMANDA VANNEBO Marthe Amanda Vannebo

Økokrim har avvist Fagforbundets anmeldelse av Aleris Ungplan & BOI. Skatteetaten og Arbeidstilsynet har ikke funnet grunn til å be om politietterforskning. Heller ikke fylkesmannen i Oslo og Akershus har sett seg nødt til å følge opp saken.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kronikk

Indias stats­mi­nister Narendra Modi dyrker rollen som sterk mann. Dermed blir han også et lett offer for folke­vil­jens luner.

Donald Trump og mine­ral­sel­skapet TMC har funnet et juridisk smutthull i forvalt­ningen av inter­na­sjo­nale havområder.

Ledelsen i Norges Bank begikk et grovt landssvik under andre ver­dens­krig.