Kronikk

Farvel, dårlig samvittighet

Hvorfor går Frp til angrep på sosionomer? Jo, fordi de selv ikke klarer å hamle opp med kriminalitet.

LØPER FRA ANSVARET? Tidligere justisminister Per-Willy Amundsen ville heller være en skinnende korstogsridder enn en mann som ikke mestret jobben sin, skriver forfatteren. FOTO: HÅKON MOSVOLD 8LARSEN, NTB scanpix Larsen, Håkon MosvoldLØPER FRA ANSVARET? Tidligere justisminister Per-Willy Amundsen ville heller være en skinnende korstogsridder enn en mann som ikke mestret jobben sin, skriver forfatteren. FOTO: HÅKON MOSVOLD 8LARSEN, NTB scanpix Larsen, Håkon Mosvold

Nyhetsreportasjer om økt gjengaktivitet og mindreårige gjengangerkriminelle som politiet ikke klarer å håndtere, har fått politikere på høyresida til å reagere. Noen av oss smilte da statsministeren i Stortingets spørretime i fjor sa at vi ikke måtte «sosionomisere vekk problemene». Fellesorganisasjonen responderte med indignasjon og sinne, og statsministeren beklaget. Det som fikk meg til å stusse var at dette var noe hun «pleide å si».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Kunnskaps­ni­vået er på vei ned i skolen. Det er et resultat av en tera­peutisk pedagogikk som setter elevens følelser i sentrum.

Hva forteller Kapitals liste over Norges 400 rikeste personer oss om rikdom og ulikhet i Norge?

Alt kan ikke forklares med kvadrat­meter og kroner på kontoen.