Opera

Ukarismatisk forfører

Mangler mye: Den nye «Don Giovanni» åpner lovende, men fortsetter svakt.

IKKE HELT I SKUDDET: Spesielt gjestene og dirigent Moulds var svake, mens for eksempel Marita Sølberg (med pistol) får godkjent for sin Donna Elvira.FOTO: ERIK BERG IKKE HELT I SKUDDET: Spesielt gjestene og dirigent Moulds var svake, mens for eksempel Marita Sølberg (med pistol) får godkjent for sin Donna Elvira.FOTO: ERIK BERG

«Don Giovanni»

W.A. Mozart (musikk), Lorenzo Da Ponte (libretto)

Album

Christopher Moulds (dirigent), Richard Jones (regi), Johannes Weisser (Don Giovanni), Jakob Bloch Jespersen (Leporello), Birgitte Christensen (Donna Anna), Marita Sølberg (Donna Elvira)

Begynnelsen av Operaens nye «Don Giovanni» er fabelaktig. Et stykke inn i ouverturen står protagonisten og ser ut i lufta. En kvinne kommer mot ham. Han øyner henne fra topp til tå. Hun passerer, men Don Giovanni har en magnetisk tiltrekningskraft. Kvinnen snur seg uten et manende ord fra mannen. De går inn en dør, der vi antar at de har sex, og de kommer ut igjen. Hans blikk er nå følelsesløst, nærmest apatisk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Album

Grieg på ny igjen

Det folkemusikalske ved Edvard Grieg videreutvikles enda mer.