Etter krisa

SPÅR KINESISK FINANSKRISE

Finanskrisa i 2008 var ikke noe historisk unntak, hevder stjerneøkonomen Kenneth Rogoff:

KINESISKE TILSTANDER: En aksjemekler på Hong Kong-børsen klemmer en kollega etter å ha mistet jobben. Ifølge økonomen Kenneth Rogoff kan det bli enda mer å grine for på kinesiske børser i framtida. FOTO: ANTHONY WALLACE, AFP/NTB SCANPIX ANTHONY WALLACEKINESISKE TILSTANDER: En aksjemekler på Hong Kong-børsen klemmer en kollega etter å ha mistet jobben. Ifølge økonomen Kenneth Rogoff kan det bli enda mer å grine for på kinesiske børser i framtida. FOTO: ANTHONY WALLACE, AFP/NTB SCANPIX ANTHONY WALLACE

Amerikaneren Kenneth Rogoff er professor ved Harvard, har tidligere vært sjeføkonom i det internasjonale pengefondet og hatt toppverv i den amerikanske sentralbanken. Rogoff er blant verdens mest anerkjente eksperter på finanskriser, og sammen med kollega Carmen Reinhart ga han i 2009 boka som har blitt det moderne standardverket om temaet, «This time is different».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

De siste dagene har frontlinja rundt det omstridte høyde­draget Ali al-Taher i Sør-Libanon rykket nærmere. Mange som hadde vendt tilbake hit, flykter nå på nytt.

Kunst

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kronikk

Påstanden om at Norge bryter Svalbard­traktaten kan faktisk feire 75-års­ju­bi­leum i år.