Samleboks

Med hjertet på rett sted

Jansons 75 år: Fortsatt med en nøktern måte å tolke musikk på, fortsatt briljant.

PRISVINNER: Jansons vant nylig Léonie Sonning Music Prize, som den femtende dirigent noensinne og første siden Herbert Blomstedt i 2015.FOTO: PETER MEISEL Peter MeiselPRISVINNER: Jansons vant nylig Léonie Sonning Music Prize, som den femtende dirigent noensinne og første siden Herbert Blomstedt i 2015.FOTO: PETER MEISEL Peter Meisel

Mariss Jansons

Portrait

Album

Chor und Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks

Mariss Jansons fylte 75 år i januar, og Det bayerske kringkastingsorkestret feirer ham gjennom fem cd-plater med en total spilletid på nesten seks timer. Latvieren Jansons’ plass i norsk musikkhistorie er så sterk at det fortsatt føles som i går at han gikk av som sjef for Oslo-Filharmonien, etter 21 år ved roret.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Bø!

Bylarm-aktuelle Bygdetrapen etablerer Telemark som et særegent litterært univers.

Album

Verdi verdig

Davidsen vokser seg inn i italiensk repertoar.

Kommentar

Det perfekte publikum

Foten har begynt å bevege seg. Fotbladet løfter seg så vidt fra fotstøtten. Mjukt hvisker foten gamle minner av tråkk mot dansegolvet. Nå fra rullestolen. «Det er noko med dei tonane», skal ho si til meg etterpå, mange ganger. Første gang jeg spilte offentlig, var på en aldersheim. Den hadde det perfekte publikummet, mente mange.