Bøker

Ødelagt av egne triumfer

Det liberale samfunnet kan ikke reparere seg selv, mener den bokaktuelle politiske teoretikeren Patrick J. Deneen.

TILBAKE TIL RELIGIØSE VERDIER: Førsteamunensis Patrick Deneen argumenterer i sin «Why Liberalism Failed» for at religion er en viktig motvekt til den liberale verdensanskuelsen. FOTO: JONAS VANDALL Jonas VandallTILBAKE TIL RELIGIØSE VERDIER: Førsteamunensis Patrick Deneen argumenterer i sin «Why Liberalism Failed» for at religion er en viktig motvekt til den liberale verdensanskuelsen. FOTO: JONAS VANDALL Jonas Vandall

Det liberale samfunnet, slik opplysningstidas filosofer så det for seg, har brutt sammen på grunn av sin egen suksess.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Kjennere av feltet mener distri­bu­sjonen av lettleste barnebøker er presset. Skole­bi­blio­tekar ber kommunene ta ansvar.

Arkitektur

Moder­nismen gikk hånd i hånd med industrien, mener arkitekt Ole Lysne. – Nå har det løpt løpsk.

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.