Egypt

Spår ufritt valg i Egypt

Et sterkt polarisert Egypt forbereder seg til presidentvalg i mars:

SIKRET SEIER: Støttegruppa for Sisi «Så vi kan bygge det» har hengt plakater overalt i landet, og Sisi har bred støtte i befolkningen enda. Men valget blir ikke demokratiske, hevder valgforsker. Foto: AMR Nabil, AP/NTB Scanpix Amr NabilSIKRET SEIER: Støttegruppa for Sisi «Så vi kan bygge det» har hengt plakater overalt i landet, og Sisi har bred støtte i befolkningen enda. Men valget blir ikke demokratiske, hevder valgforsker. Foto: AMR Nabil, AP/NTB Scanpix Amr Nabil

Presidentvalget i Egypt finner sted 26. til 28. mars i år. Dersom ingen av kandidatene får over halvparten av stemmene, blir det en ny valgrunde med de to kandidatene med flest stemmer 24. april. Kommisjonen har åpnet for registrering av kandidater til presidentvalget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.

Spania

Grense­kri­sa med Marokko ser ut til å ha gitt et politisk løft for ytre høyre i Spania.