Notert

Opera under jorda

NOTERT:

Til en pris på drøye én milliard kroner kan Bergen realisere drømmen om et nytt opera- og konserthus delvis under bakken, vegg i vegg med Grieghallen. Musikkselskapet Harmonien, Bergen Nasjonale Opera og Grieghallen AS står bak planene, som ble lagt fram på en pressekonferanse i går. Huset vil kunne inneholde scene og sal med 1000 publikumsplasser. I tillegg vil det kunne gi plass til nye messe- og utstillingsarealer under bakken. Finansieringen av det nye opera- og konserthuset er ikke avklart. Gunnar Wiederstrøm

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Salget av KI-bøker har økt med 20 prosent siden januar 2023. De er i ferd med å fortrenge den menneske­skapte litte­ra­turen, advarer ameri­kanske forskere.

Kommentar

Fra farse om arendals­krakket til musikal om Arne Treholt: Har historisk-do­ku­men­tarisk teater fått et oppsving?

Kulturtirsdag

I 2026 skal arkitektur gjenbrukes. Enten det gjelder banker, posthus eller indu­stri­an­legg, har kunstnerne årevis med relevant erfaring.