Bøker

Notater om natur

For Torbjørn Ekelund er det meningsløst å skrive om hvor vakker naturen er.

Å skrive om naturen handler om å beskrive noe som aldri vil beskrive seg selv. Vi gir navn til verden omkring oss for å gjøre den mer menneskelig, mer kontrollerbar, og ikke minst for å sette vårt preg på den. Når vi tar steget inn i naturen er vi underlagt dens premisser, og ofte kan det føles som om vi legger vår skjebne i naturens uforutsigbare hender.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Festival

Festi­valens nye VIP-tilbud lover «den perfekte kombi­na­sjonen av festival og komfort». Øya er blitt til flere øyer, mener kritiker.

Scenekunst

Bransje­ve­teran Tove Bratten mener både regje­ringen og Kultur­rådet fortjener et kritisk blikk etter nedleg­gelsen av Verdens­teatret.

Akademia

Flere har hevdet at Norge bruker for mye ressurser på forsk­nings­by­rå­krati og at Forsk­nings­rådet bør inn­skren­kes. Rådet forsvarer egen posisjon.