Angiveri

•Sylvi Listhaug oppfordrer folk til å angi flyktninger som reiser tilbake til hjemlandet på ferie. Hun får støtte av Erna Solberg som sammenligner det å si fra om hjemreiser med det å si fra om tjuvfiske eller svart arbeid. Som hovedregel kan man ikke dra tilbake til landet man har fått asyl fra. Asyl innebærer rett til beskyttelse mot myndighetene i hjemlandet. Da er det helt selvfølgelig at man ikke kan dra tilbake til landet man flyktet fra. Det får konsekvenser å bryte loven, og man kan miste oppholdstillatelsen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Hotelleier og lokal­po­li­tiker for Bygdelista i Måsøy Logen Kart­hige­san ber om krisegrep for Finnmark: null skatt i fem år.

Arbeidsliv

Bare én av tre arbeidere på to av Norges største bygge­plas­ser har tariff­av­tale. Flertallet er uten­lands­ke arbeidere, og svært mange har ikke fagbrev.

Palestina

RU og FOR deltek i støttedemo for Palestina 7. oktober