Kriminalitet

Milliarder forsvinner

En ny rapport anslår at det begås hvitsnippkriminalitet i Norge for 12 milliarder årlig:

UTEN SNIPP: BI-professor Petter Gottschalk har vært med å lage en rapport som anslår at det begås hvitsnippkriminalitet for 12 milliarder kroner årlig i Norge. Her er han på hytta.Foto: Anniken C. Mohr UTEN SNIPP: BI-professor Petter Gottschalk har vært med å lage en rapport som anslår at det begås hvitsnippkriminalitet for 12 milliarder kroner årlig i Norge. Her er han på hytta.Foto: Anniken C. Mohr

Personer som begår økonomisk kriminalitet i kraft av posisjon og tillit i sin stilling, såkalt hvitsnippkriminelle, koster det norske samfunnet dyrt. Omfanget av kriminaliteten som blir avdekket er 1,1 milliarder kroner årlig, men dette er bare toppen av isfjellet. En ny rapport fra Manifest tankesmie anslår at mørketallene er store, og at det reelle omfanget utgjør 12 milliarder kroner årlig. Det er mer enn hva all trygdesvindel utgjør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kriminalomsorg

Høyt kvali­fisert ar­beids­kraft lekker ut av norske fengsler. Leder av fengsels­forbund slår alarm om kuttplaner.

Boligbygging

Regje­ringen har lansert tiltak for å forenkle bygge­pro­sessen. Nå har tjue orga­ni­sa­sjoner fra bygge­næ­ringen alliert seg i protest.

Barnevern

Barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) vil få kriminelle ut, men ønsker fortsatt at kommer­si­elle skal drive barne­verns­in­sti­tu­sjoner.