Ved veis ende

Heggelunds para­digme­skifte

Kjell Heggelunds lyriske forfatterskap ble satt i skyggen – ikke av leserne, men av smaksdommerne, skriver Jan Erik Vold.

I fornyelsen av norsk lyrikk på 1960-tallet er Kjell Heggelund helt sentral, på linje med Stein Mehren og Georg Johannesen. Heggelunds tre bøker «Reisekretser» (1966), «I min tid» (1967) og «Punkt • 8» (1968) danner en tett trilogi omkring livsreise, tidsfornemmelse og samværets mangfold. Som mye annet av den nydannende diktning fra denne tiden ble Heggelunds åpenhet snart møtt av et bistrere poetisk klima, under 1970-tallets revolusjonære hildringer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Utdan­nings­di­rek­to­ratets forslag til ny en ny fag- og timefor­deling i videre­gå­ende skole er dårlig nytt for norskfaget, ifølge profes­sorer ved Univer­si­tetet i Bergen.

Film

Kan «Fjord» være skadelig for norske barn som trenger hjelp? Vi har spurt en barne­retts­ad­vokat og «virke­lig­hetens Pørni».

Over sofaen

Sanna Sarromaa er på klasse­rei­se. Foto­gra­fiet av venninnas pupper måtte bli igjen på Lille­hammer.