Ingen Trump-panikk

Arabere på gata har for lengst gitt opp USAs utenrikspolitikk.

VISITT: Donald Trump møtte Egypts president Abdel Fattah al-Sisi (t.h.) i New York i september. FOTO: DOMINICK REUTER, AFP/NTB SCANPIX VISITT: Donald Trump møtte Egypts president Abdel Fattah al-Sisi (t.h.) i New York i september. FOTO: DOMINICK REUTER, AFP/NTB SCANPIX

Donald Trump, som i måneder har snakket om å nekte muslimer inngang til USA og om å registrere amerikanske muslimer i en database, er valgt som ny president i verdens mektigste land. Trump har vist forståelse for autoritære ledere i Midtøsten og hyllet den egyptiske presidenten Abdel Fattah al-Sisi som «en fantastisk mann». Sisi var da også den første statslederen til å gratulere Trump.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Icc

Sjefak­toren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­stolen. Er retts­in­stansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?

Analyse

«Uso­li­da­risk, uaksep­tabelt og opport­u­nis­tisk».

Vestbredden

Israel gjør alvor av boset­tings­planen som vil dele Vest­bred­den i to. Britenes nye utenriks­mi­nister varsler «omfat­tende tiltak».