Når skriving blir et fluktforsøk

Der det å skrive romaner ble franske Albertine Serrazins fristed i fengselets fangenskap, kan det å lese bøkene hennes bli vårt.

HARDT LIV: Albertine Sarrazin var den første franske forfatteren som beskrev tilværelsen som prostituert. Hun tilbrakte store deler av sitt korte liv i fengsel. Foto: Philippe Le Tellier, Paris Match/Getty Images HARDT LIV: Albertine Sarrazin var den første franske forfatteren som beskrev tilværelsen som prostituert. Hun tilbrakte store deler av sitt korte liv i fengsel. Foto: Philippe Le Tellier, Paris Match/Getty Images

Jeg har flere ganger har hatt lyst til å havne i fengsel. Det er sannsynligvis to årsaker til det; den ene er at jeg aldri kjeder meg, men heller lengter mot å være aleine for å kunne lese og skrive, løse kryssord i flere timer uten forstyrrelser. (Alt jeg kunne fått gjort om jeg bare fikk være i fred).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Endrer måten vi forhandler om fysiske rom seg som følge av all tekno­lo­gien vi omgås med?

Intervju

Som ung var Finn Iunker FpU-medlem: – Jeg har aldri vært konser­vativ

Anmeldelse

Minnes­merket etter 22.juli viser hvordan felles­skapet er skrudd sammen