X-files

  • Onsdag kveld var eg med på noko rart, nemleg ein slags gravfest. Verdensmagasinet X har gjeve ut si siste utgåve og markerte nedlegginga med både debatt og feiring. Etter 25 års drift er det slutt: Bladet blir kutta frå infostøtta hos Norad, og dermed var det ikkje pengar til å drive tidsskriftet på eit brukbart nivå. Redaktørane, som eg kjenner godt, har leita etter alternativ finansiering. Den finst diverre ikkje.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

NHO vil redusere bøtene til bygg­sel­skap som bryter reglene. Det kan føre til flere lovbrudd, advarer leder av Bygnings­ar­bei­dernes Forening.

Arbeidsliv

Utfallet av togst­reiken blir samkjøring av lønna i Vy og Flytoget.

Samferdsel

Siden 2024 har Nordlands­banen manglet ett av fire diesel­lo­ko­motiv. Grane-ordfører Raymond Fagerli er gått tom for tålmo­dighet: – Nordlands­banen er en tragedie.