Utrygge jobber Uber alles

Hvis delingsøkonomi uten regler er framtida, er vi på vei tilbake i tid.

Deler ikke bekymringen: NHO-direktør Kristin Skogen Lund skapte oppstuss da hun kjørte med drosjetjenesten Uber i romjula. I organisasjonen er det nå strid om hva man skal gjøre med den nye delingsøkonomien. Foto: Siv Dolmen Deler ikke bekymringen: NHO-direktør Kristin Skogen Lund skapte oppstuss da hun kjørte med drosjetjenesten Uber i romjula. I organisasjonen er det nå strid om hva man skal gjøre med den nye delingsøkonomien. Foto: Siv Dolmen

Bli med på en reise i vår nære framtid. Du har ikke fast jobb. Et par kvelder i uka kjører du drosje via Uber. Du passer hundene til rikinger gjennom DogVacay og løper ærender på TaskRabbit for naboen som fortsatt har fast stilling. En drill og noen andre verktøy du arvet av faren din, som var håndverker, leier du ut på Snapgoods til folk som skal gjøre små reparasjoner hjemme.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.