Etterretning

USAs spionbase

Norge en «drømmepartner» for etterretning i nord:

Avansert: Den amerikanske radaren Globus II i Vardø bidrar til en militarisering av verdensrommet, mener Bård Wormdal. foto: odd erik sandbakken, NTB scanpix Avansert: Den amerikanske radaren Globus II i Vardø bidrar til en militarisering av verdensrommet, mener Bård Wormdal. foto: odd erik sandbakken, NTB scanpix

«Norge er en drømmepartner og en av de to viktigste partnerne for USA når det gjelder teknisk etterretning», skrev det amerikanske National Security Agency (NSA) i et dokument i 2013.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Gryr i Norden

Mye har skjedd siden Norge fikk sin første Michelin-stjerne i 1984.

Politikk

Nasjonal dørters­kel­tje­neste og at staten gir Posten ansvaret for å levere lørdags­aviser kan bli svaret når de rødgrønne skal forhandle om stats­bud­sjettet.

Reportasje

Da staten flyttet E6, måtte Grane flytte sentrum etter. Nå råder ordføreren andre kommuner i Nord-Norge til å takke ja til det samme.