Kronikk

Kjærlig­hets­dik­teren

Kjærligheten er en ensom ting, skrev Agnar Mykle. I hans eget liv var den ikke bare det.

Hvordan kan vi mennesker erklære de varmeste følelser vi er i besittelse av? Og på hvilken måte er det mulig for omverdenen å forstå disse følelsene som virker i et menneske? Agnar Mykle stilte selv disse spørsmålene, og han besvarte dem med at det gjelder å «oppøve vår evne, muligens en tapt evne, til å kunne lytte til ordene, lytte til det som ligger over og under ordene». Slike lesere har Mykles bøker bedt om helt fra debutboken «Taustigen» (1948).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Frankrike er i gjelds­kri­se, og det raser et gene­ra­sjons­opprør i gatene. Men ifølge Thomas Piketty finnes det en annen løsning.

Det fins en rekke konkrete forslag for å løse lesekrisen, men de fremmes ikke i debatten.

Alt preller av på Flávio Bolsonaro. Nå kan skandale­kan­di­daten bli Brasils neste president, ved å bruke opp­skrif­ten fra Donald Trump.