Kronikk

Subsidiert fattigdom

Hvis vi vil sikre global matvaresikkerhet, må regelverket om handel med landbruksvarer ut av WTO.

Mat til alle? En indisk bonde losser av ris på markedet i Bhongir Mandal. På grunn av WTO-reglene kan ikke India subsidiere nasjonal matproduksjon som for eksempel USA og EU. FOTO: Noah SEELAM, AFP PHOTO/NTB scanpix Mat til alle? En indisk bonde losser av ris på markedet i Bhongir Mandal. På grunn av WTO-reglene kan ikke India subsidiere nasjonal matproduksjon som for eksempel USA og EU. FOTO: Noah SEELAM, AFP PHOTO/NTB scanpix

Over 800 millioner mennesker sulter, og hver dag dør mer enn 20.000 av sult og sultrelaterte årsaker. Over halvparten av dem er barn. Dette er det groteske bakteppet for forhandlingene som nå foregår i Verdens handelsorganisasjon (WTO).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

De siste uten­lands­ke inves­to­rene trekker seg nå ut av det kon­kurs­boet Cuba er blitt. Ameri­ka­nerne plyndrer restene.

Et KI-våpen har trolig drept sivile i krig. Hva kan lille Norge gjøre med det? En god del, om vi vil.

Kunnskaps­ni­vået er på vei ned i skolen. Det er et resultat av en tera­peutisk pedagogikk som setter elevens følelser i sentrum.