Frankrike

Rysta over klappjakt

Fransk komikar risikerer fengsel etter anklager om å ha oppmoda til terror:

Arrestert: Komikaren Dieudonné vart arrestet etter ei Facebook-melding. Over 70 personar er i det siste arresterte i Frankrike for å ha oppmoda til terror. foto: Gonzalo Fuentes, Reuters/nTB Arrestert: Komikaren Dieudonné vart arrestet etter ei Facebook-melding. Over 70 personar er i det siste arresterte i Frankrike for å ha oppmoda til terror. foto: Gonzalo Fuentes, Reuters/nTB

Den franske komikaren Dieudonné M’bala M’bala skulle i går møte i retten, der han er tiltalt for terrorsympati etter å ha skrive denne meldinga på Facebook: «I kveld føler eg meg som Charlie Coulibaly», der han slo saman slagordet «Eg er Charlie», med namnet på terroristen Amedy Coulibaly, som drap ein politimann og fire gissel i dagane som følgde etter terrorangrepet mot Charlie Hebdo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

Colombias nye ytre høyre-president har fått et jordskjelv i fanget. Nå advarer ko­lom­bia­nere om at regje­ringen kan bruke krisa som et påskudd for å mili­ta­ri­sere landet.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.