Frankrike

Rysta over klappjakt

Fransk komikar risikerer fengsel etter anklager om å ha oppmoda til terror:

Arrestert: Komikaren Dieudonné vart arrestet etter ei Facebook-melding. Over 70 personar er i det siste arresterte i Frankrike for å ha oppmoda til terror. foto: Gonzalo Fuentes, Reuters/nTB Arrestert: Komikaren Dieudonné vart arrestet etter ei Facebook-melding. Over 70 personar er i det siste arresterte i Frankrike for å ha oppmoda til terror. foto: Gonzalo Fuentes, Reuters/nTB

Den franske komikaren Dieudonné M’bala M’bala skulle i går møte i retten, der han er tiltalt for terrorsympati etter å ha skrive denne meldinga på Facebook: «I kveld føler eg meg som Charlie Coulibaly», der han slo saman slagordet «Eg er Charlie», med namnet på terroristen Amedy Coulibaly, som drap ein politimann og fire gissel i dagane som følgde etter terrorangrepet mot Charlie Hebdo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Mexico

Mexicos president Claudia Sheinbaum er klima­fors­ker og tidligere hoved­for­fatter til FNs klimapanel. Nå vil hun åpne for fracking.

Ukraina

Ukraina ble natt til søndag rammet av et russisk rakett­an­grep. Samtidig utfordres landets for­svars­evne fra flere hold, ifølge analytiker.

Reportasje

I juni sto den nordirske hoved­staden i flammer. En måned seinere forsøker ofrene for de rasistiske opp­­tøyene å finne tilbake til hverdagen i en by farget svart av sot.