Sprekk

Hvorfor får kostnadssprekker sjelden konsekvenser?

DYRT: Utbygging av Gardermoen. DYRT: Utbygging av Gardermoen.

Dagens Næringsliv meldte før helga at utvidelsen av Gardermoen flyplass er blitt dobbelt så dyr som forutsatt. Da prosjektet ble lansert i 2008 var prognosen at utbyggingen skulle koste 6 milliarder. I dag ser det ut til at regningen blir på 14 milliarder. Overskridelsene skal finansieres gjennom økt taxfreesalg og enda dyrere parkering, kaffe og pizza hos monopolselskapene på flyplassen, noe som har ført til diskusjoner både om den meningsløse «kvoten» og det Bent Sofus Tranøy har kalt gjeninnføring av merkantilismen, det vil si privat, konkurransefri næringsdrift basert på kongelige privilegier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Beredskap

Frykter norsk by kan bli bombemål

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.