Gods

Gods fra vei til sjø og bane? Bare i stortingsmeldinger, må vite.

Klimaendringene er som kjent vår tids viktigste utfordring. Disse endringene skyldes (uansett hva landbruksministeren måtte mene om saken) menneskelige CO2-utslipp. For å få ned utslippene uttalte en samlet transportkomite på Stortinget i fjor nok en gang at det er en «klar målsetting at sjø og bane skal ta større deler av den forventede veksten i godstransportmarkedet».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.