Tysk ordboksuksess

I 23 utgaver har den kommet, «Duden», velkjent også for norske skoleelever. I år har den velrenommerte ordboka feiret sitt 125-årsjubileum, samtidig som debatten om den tyske rettskrivningsreformen har rast. I går trådte reformen i kraft; den er bindende både for embetsverket og skolen. Men mye kan mye tyde på at det nå er svært mange tyskere som har tenkt å modernisere språket sitt. Den nye utgaven av «Duden», som er oppdatert med den nye rettskrivningen, har solgt i et sjusifret opplag. Slik gikk det til at en ordbok ble en av de største boksuksesser i tysk forlagshistorie.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

Klima­fors­ker Lynne Talley ser at hele forsknings­systemet hun har jobbet i, forsvinner under Trump.

Skole

Høyres Mathilde Tybring-Gjedde krever svar fra kunnskaps­mi­nis­teren om antall skoletimer for de yngste. – Nessa Nordtun har vært veldig utydelig.

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.