Jesus i hulen

Operasjef Bjørn Simensen har ferie og er gemyttlig, men i høst braker det løs på Den Norske Opera med gjestespill fra Cape Town – «Show boat» skal settes opp, som ledd i operaens utvekslingsprogram med Sør-Afrika. Da skal både Sør-Afrikas tiårsjubileum som demokrati og Norges hundre år som stat feires. Til høsten blir det også verdenspremiere på Gisle Kverndokks «Den fjerde nattevakt», som bygger på Johan Falkbergets roman. Simensen reiser mye og ser rundt 25-30 oppsetninger i året, men i høst gleder han seg altså til norsk opera. Klassekampen venter i spenning på om operaen greier å lokke til seg folk, studenter og andre med sine oppsetninger, og i mellomtiden bare spør vi Simensen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Grunn­plan­s­nett­verket Pensjon for alle er ikke imponert over LO­­­ledelsens pensjons­for­slag. De mener unge kan få en dårligere ordning.

Barnevern

Staten ble varslet. To barn bor fortsatt på insti­tusjon med krim-kopling.

Arbeidsliv

LO-toppene vil endre AFP-ordningen, som sikrer solid tilleggs­pensjon for mange arbeidere. Men først må de overbevise egne medlemmer, og så NHO.