Krever forklaring

Kjetil Bjørklund (SV) er sjokkert over Jan Petersens fornekting av at USA etablerer fengsler for terrormistenkte fanger utenfor sitt eget land. Bjørklund kom i går tilbake til Stortinget etter en partireise til Afghanistan, og kjente ikke til Jan Petersens brev før han åpnet Klassekampen. Utenriksminister Petersens brev var et svar på et skriftlig spørsmål SVs forsvarspolitiske talsmann stilte vedrørende USAs praksis med å fengsle terrormistenkte fanger i lerie og fengsler utenfor sitt eget lands grenser, slik som i Guantánamo-basen på Cuba, Abu Graib-fengselet i Irak og Bagram-basen i Afghanistan.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kriminalomsorg

Høyt kvali­fisert ar­beids­kraft lekker ut av norske fengsler. Leder av fengsels­forbund slår alarm om kuttplaner.

Boligbygging

Regje­ringen har lansert tiltak for å forenkle bygge­pro­sessen. Nå har tjue orga­ni­sa­sjoner fra bygge­næ­ringen alliert seg i protest.

Barnevern

Barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) vil få kriminelle ut, men ønsker fortsatt at kommer­si­elle skal drive barne­verns­in­sti­tu­sjoner.