En beleilig bukk

Under festivalen i Drammen la Kjetil Lie grunnlaget for en stormestertittel, men ikke bare han. I den åpne turneringa klarte Ellen Hagesæther å skrape sammen nok poeng til å få et napp i den kvinnelige stormester-tittelen. Hun har en fra før, og mangler dermed bare den tredje og siste på å bli WGM. Hun er i dag vår ypperste spiller på spinnesida og har potensial til å hevde seg mot de beste norske. I Drammen fikk hun bare 5 poeng av 9, men nivået var fryktinngytende: 1. Mateusz Bertel POL 8.0 2. Victor Mikhalevski ISR 8.0 3. Stefan Kristjansson ISL 7.0 4. Shi Porat ISR 6.5 5. Alexei Lugovoi RUS 6.5 6. Vladimir Georgiev MKD 6.5 7. Stellan Brynell SVE 6.0 8. Carlos Matanoros ECU 6.0 9. Adam Hunt ENG 6.010. Heikki Westerinen FIN 6.0Med unntak av Berle og Hunt er alle disse spillerne stormestre. Det var med 86 spillere. Stormester Rune Djurhuus ble bare nummer 16 med 5.5 poeng. Jeg skulle gjerne ha vist et parti fra denne turneringa og spesielt av Ellen, men til tross for sine proffe nettsider har arrangøren ikke lagt ute et eneste av sjakkpartiene på nettet. Dette er verken kontroversielt eller overraskende i Norge – tvert om er dette standarden på alle norske arrangement på sjakksida. I stedet skal vi se partiet som skaffa Kjetil Lie sin tittel. Forrige uke påsto jeg at Korchnoj bukka så det sang. La oss se om det virkelig stemmer:Hvit: Kjetil LieSvart: Victor KorchnoiEngelsk åpning, A14

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Israel og iran

Iranere jubler over at Revo­lu­sjons­gardens leder er drept, men er redde for eskalering. Flere håper på regimets fall, sier eksil­iraner Fatemeh Ekhtesari.

Oppdrett

Fiskeri­kom­mu­nene Vardø og Vadsø i Finnmark sier nei til tradi­sjonell lakse­opp­drett. De krever anlegg på land eller lukkede merder til havs.

Arbeidsliv

Tidligere barne- og fami­lie­mi­nister Kjersti Toppe (Sp) ber regje­ringen si nei til private krema­to­rier.