Naag

Vær da kloke som slanger og enfoldige som duer. (Matt. 10:16b)I dag våknet jeg med skjell på magen, svarte sikksakk-mønster på ryggen og en kløyva tunge. Det var slangens dag. Jeg ålte meg under senga og hveste. Da mamma kom for å vekke meg, sukket hun og sa: «Slangen vil bare sprøyte ut gift selv om du bare gir den melk hele livet.»– De største slangene er ikke redde for ørnen, svarte jeg henne før jeg krøp lengre inn under senga. Senere på dagen skjøv hun en tallerken med to smørbrød og et glass melk under senga. Men jeg lot meg ikke lure. I følge hinduismen er slangen (Naag) hellig. Likevel dør 2000 slanger hvert år i India fordi de gis upassende mat og drikke på den indiske slangefestivalen Naag Panchami. Under festivalen er det vanlig å fange slanger og tilby dem blant annet kumelk. Slangene holdes innestengt i små bokser, de sultes, får tenner trukket ut, og mange får munnen sydd igjen på smertefullt vis. Ofte får slangene også giftkjertlene punktert og de blir blindet. Fordi slangene er utsultede og dehydrerte når de vises fram på festivalen, drikker de melken de blir tilbudt. Melken fører til ytterligere dehydrering, allergisjokk og ofte også dysenteri, og slangene dør en smertefull død. Det er vanlig at festivaldeltakerne tilbyr slangene bananer, melk, godterier, ris og kokosnøtter, i den tro at gavene vil glede slangene og beskytte giveren mot slangebitt i det kommende året.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

NHO vil redusere bøtene til bygg­sel­skap som bryter reglene. Det kan føre til flere lovbrudd, advarer leder av Bygnings­ar­bei­dernes Forening.

Arbeidsliv

Utfallet av togst­reiken blir samkjøring av lønna i Vy og Flytoget.

Samferdsel

Siden 2024 har Nordlands­banen manglet ett av fire diesel­lo­ko­motiv. Grane-ordfører Raymond Fagerli er gått tom for tålmo­dighet: – Nordlands­banen er en tragedie.