Oljens forbannelse

For noen uker siden annonserte Nigeria stolt at norske myndigheter skal hjelpe landet med å forbedre infrastrukturen for oljeutvinning. Få dager senere presenterte Transparency International en liste der de ga Nigeria tittelen «Afrikas mest korrupte». Tanken på å samarbeide med Nigeria og dermed også stå i fare for å legitimere et av de mest korrupte regimene som finnes burde være grunn nok til å mane til forsiktighet. Dessverre finnes det mange flere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Borgerleg veljarjafs på ny måling, mens raudgrøne veljarar samlar seg på gjerdet. Nå vil Frp-ordførar ha Sylvi Listhaug som stats­mi­nister.

Kraft

Regjeringa vil bygga meir vindkraft på land. Planen får både ris og ros.

Ministernes mester

Forvent­nin­gene til finans­mi­nister Jens Stol­ten­berg var skyhøye da han vendte hjem til norsk politikk. Det skulle vise seg å være vanskelig å leve opp til.