Gamle og nye «mysterier»

Den britiske journalisten Antony Beevor blir i disse dager lansert i avisene med brask og bram med sin nye bok om «Mysteriet Olga Tsjekhova», som Damm forlag har utgitt. Han skal ha gjennomført den nesten utrolige forskingsmessige bragden å grave fram sannheten fra KGBs «hemmelige» arkiver om denne mystiske russiske skuespillerinnen og verdensstjernen, som endatil var niese av den store Anton Tsjekhov! Beevor kan avsløre at hun egentlig var hemmelig sovjetisk agent som hadde til oppdrag å drepe Hitler med mer. Hvilken sensasjon!, roper anmelderne. Det er ikke måte på hvordan denne «historikeren» kan avsløre sannheter om de forferdelige bolsjevikene, som han tidligere har gjort i sine bøker «Stalingrad» og «Berlin». Vi må selvfølgelig bøye oss i støvet og løpe av sted til nærmeste bokhandel, sånn passelig i forkant av julesalget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Beredskap

Frykter norsk by kan bli bombemål

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.