Nyli­be­ra­lismen lovfestes

Det var lite som tydet på at EUs statsledere ikke skulle bli enige om en egen grunnlov for Den europeiske union da Klassekampen gikk i trykken fredag. Da Irlands statsminister Bertie Ahern på vegne av det irske formannskapet kastet fram et siste kompromissforslag var det kun snakk om detaljer. Disse detaljene er riktignok ikke helt uviktige, de handler om maktfordelingen i Ministerrådet og om sammensetningen av EU-kommisjonen, om tempoet på unioniseringen og de store landenes makt over Unionen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Atomkraft

15 år etter den siste store atomkraft­ulykken er norske politikere blitt positive til kjerne­kraft. Fysiker M. V. Ramana mener vi har glemt hvor farlig tekno­lo­gien er.

Skog

For første gang i historien har det samlede skogvo­lumet passert én milliard kubikk­meter. Professor Anders Bryn spår at hele Hardanger­vidda vil være skogkledd om hundre år.

Politikk

AUF-sjefen hetses grovt på nettet. Nå inviterer Tiktok til møte om hvordan de kan få stoppet det digitale hatet.