Etikk for en ny tid

– Som gammel miljøverner kom jeg over den tyske filosofen Hans Jonas. Et relativt ukjent navn i Norge, men en stor inspirasjonskilde for tysk miljøbevegelse, filosofi og sosiologi. Hans radikale filosofi går til kjernen av globaliseringen og den moderne teknologiens utfordringer, sier Alfred Fidjestøl. Han er debatt- og kronikkredaktør i Klassekampen og har skrevet introduksjonsboka «Hans Jonas», utgitt på Universitetsforlaget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.

Tv

Strømming skulle gi oss større valgfrihet og et alternativ til kabel-tv. Nå må tjenestene velge mellom å kutte i produk­sjonen eller øke prisen, ifølge medieviter.

Teater

De regionale kultur­fon­dene ble foreslått halvert ved fjorårets stats­bud­sjett. Nå håper Tor Arne Ursin i Grenland Friteater at fondet dobles.