SKULDER VED SKULDER

Ingen husker Det palestinske regimentet. Selv i går morges, på årsdagen for første verdenskrigs slutt, var det få som mintes hvordan arabere og jøder en gang kjempet sammen under det britiske flagget mot det nazistiske Tyskland og fascistiske Italia. Enda færre vil kjenne til den svært spesielle historien om araberen og jøden som kjempet skulder ved skulder mot Hitler, og siden mot hverandre som fiender i to kriger – i 1948 og 1967 – før de i sine siste år ble venner. I et Midtøsten hvor «hauker» og «duer», «terrorister» og «sikkerhetsstyrker» kjemper til døden, er deres historie en ekstraordinær – og skamfull – anklage mot både Ariel Sharon og Yassir Arafat.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kriminalomsorg

Høyt kvali­fisert ar­beids­kraft lekker ut av norske fengsler. Leder av fengsels­forbund slår alarm om kuttplaner.

Boligbygging

Regje­ringen har lansert tiltak for å forenkle bygge­pro­sessen. Nå har tjue orga­ni­sa­sjoner fra bygge­næ­ringen alliert seg i protest.

Barnevern

Barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) vil få kriminelle ut, men ønsker fortsatt at kommer­si­elle skal drive barne­verns­in­sti­tu­sjoner.