Du kan bla til neste sideBla med piltastene
Musikk

Artist i burger-trøbbel

Stormzy ble anklaget for å «selge seg» til McDonalds.

At Stormzy stilte opp for McDonalds og reklamerte for en «Stormy Meal» bestående av hans favorittretter som kyllingnuggets, fries og en Oreo-dessert, har falt mange av rapperens fans tungt for brystet.

Hamburgergiganten var i 2023 gjenstand for en boikottkampanje av den palestinsk-ledede bevegelsen for boikott, deinvestering og sanksjoner (BDS), etter at den daværende israelske franchiseeieren ga gratis måltider til israelske soldater som kjempet i Gaza, ifølge The Guardian.

Skrev «Fritt Palestina»

Men ikke bare stilte Stormzy opp i hamburgerreklamen – noe som førte til at hans sosiale medier ble oversvømmet av skuffede fans: Han ble også beskyldt for å ha «vasket» blant annet Instagram for sine egne, tidligere propalestinske innlegg.

FIKK KJEFT: Stormzy. Foto: AFP/NTB

Etter Hamas-angrepet på Israel i oktober 2023 skrev han «fritt Palestina» og erklærte at han «100 av 100 ganger står på de undertryktes side». Dette innlegget er nå ikke synlig på Instagram-kontoen hans, der han har delt hamburgerreklamen.

Nekter for sammenheng

I helga rykket Stormzy ut i Stories-funksjonen og nektet for at det ble fjernet på grunn av McDonalds-kampanjen. Han sier også at holdningen hans til Palestina ikke har endret seg.

Etter at McDonalds-kampanjen begynte tidligere denne måneden, har det ifølge Metro dukket opp klistremerker med «Stormzy har solgt seg» blant annet på en rekke av kjedens drive thru-skranker i London.