Då Nils Lavik ikkje vart nominert på stortingslista til Venstre i Hordaland i 1933, fekk kristenfolket nok. Dei hadde vore misnøgd med Venstre som ikkje tok tilstrekkeleg oppgjer i kulturspørsmål som blasfemien til Arnulf Øverland og at statsministeren klappa for «Guds grønne enger», teaterstykket med Gud som menneske. Dei skipa heller eit kristeleg folkeparti som stilte til val i Hordaland og fekk 10.272 røyster, om lag 17 prosent i fylket. Lavik sat på Stortinget til 1953.
DYRARE: I 2017 meldte Klassekampen om lærlingvekst og møtte helse- og omsorgselevane Hibo Abdi og Haliq Abdi Wahabmed på Kuben vidaregåande skule i Oslo. No vil Vestland fylkeskommune kutte i talet på yrkesfagplassar, slik at fleire elevar går studiespesialisering, som kostar mindre.FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn
Vestland fylke må spare fleire hundre millionar kroner, og kampen om kronene går hardt for seg når administrasjon og politikarar leitar med lupe.